Bebek ile yapılan uzun yol seyahati annelerin en zorlu maceralarına dönüşebiliyor. Bu yüzden tüm ailenin konforu için uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizler için derledik. Doktorların tavsiye ettiği üzere bebeğinizin bağışıklık sistemi kuvvetlenmeye başladığında uzun yolculuklara çıkmasında bir sakınca kalmaz. Sağlıklı bir bebek ilk ayını doldurduktan sonra yolculuk edebilir. Doktorların ideal olarak tanımladığı zaman dilimi ise 3-6 ay arasıdır.

  Öncelikle araçta bebeğin güvenliği çok önemlidir. Bu noktada bebeğinizin yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun pusetler veya bebek koltukları kullanmanız şart.

  Eğer mümkünse yola çıkılacak saatler bile bebeğin uyku düzenine göre seçilebilir. Yolculuğun ilk saatlerinde enerjisi daha yerinde olacağından araba koltuğundan da henüz sıkılmamış olacaktır. Özellikle kendi aracınızla çıkılan yolculuklarda saatleri bebeğin uyku saatlerine göre ayarlamak yolculuğunuzun kalitesini arttıracaktır.

  Bebek huzurlu bir şekilde uyurken hem annenin bebekle ayrıca ilgilenmesine gerek kalmaz hem de aynı şekilde o da dinlenme fırsatı bulur. Yolculuğunuzu bebeğinizin uyku düzenine göre ayarlayamasanız bile o uyurken sizde uyumalı veya dinlenmelisiniz ki size ihtiyaç duyduğu zamanlarda enerjinizi toplamış olmalısınız. Bebek uyurken yola devam edip uyandığında da yemek molası vermek hem herkesi  rahatlatacak hem de size zaman kazandıracaktır.

Yanınıza onu oyalayacak, rahatlatacak, dikkatini dağıtacak oyuncaklar mutlaka almalısınız. Sevdiği, her zaman oynadığı oyuncaklar dışında o yolculuk sırasında ilk kez göreceği oyuncaklar da alabilirsiniz. Böylece dikkati ilk kez görüp sevdiği bir şeye kanalize olursa sıkılma, huysuzlanma ihtimali daha az olur. Bebeğinizi oyalaması açısından burada önemli olan şey oyuncakların çeşitli olması ve araba da çok fazla yer kaplamaması gerekir. İç içe geçebilen katlanabilen oyuncaklar bu açıdan oldukça iş görür.

  Müzik 7 den yetmişe hepimizi rahatlatır. Popüler çocuk şarkılarından oluşan bir müzik listesi oluşturmakta bir diğer püf nokta olacaktır. Size en büyük yardımı da aracınızın dostu Plodsi sağlayacak. Bebeğinizi araçta yalnız bırakmadan akaryakıt ödemesi yapabileceksiniz. Dahası yolda karşılaşabileceğiniz bir çok diğer problem için Plodsi hizmetleri her zaman yanınızda.