Ehliyetini Yeni Almış Şoförlere Tavsiyeler

Ülkemizde trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artıyor. Bu artış sonucu acemi şoförlerin trafiğin olağan akışında tecrübe eksikliğinden kaynaklı bir takım irili ufaklı kazalar; gerek mal gerekse can kaybına maalesef sebep oluyor. Trafik eğitiminde alınan pratik eğitim ne kadar başarılı olursa olsun, asıl önemli olan direksiyon başında edinilmesi gereken tecrübe. Unutmayın; her ehliyet sahibinin farkında olması gereken en önemli konu: “en iyi şoför benim!” duygusunu bir an evvel terk etmeleri. Çünkü istatistikler gösteriyor ki, gerçekleşen ölümcül kazaların çoğunluğu “en iyi şoför benim” diyenler tarafından gerçekleşiyor.

Gelelim, ehliyetini yeni almış sürücülere verebileceğimiz tavsiyelere:

 1. Aracınızın dikiz aynası ve yan aynalarını kullanmaya gerekli özeni gösterin. Sürüş esnasında kör noktalar olacağını unutmayın ve şerit değiştirirken mutlaka sinyal vererek, kafanızı hafifçe geçeceğiniz şeride doğru çevirip, aracınızın yanında dikkatinizden kaçmış bir araç olup olmadığından emin olun.
 2. Sürüş esnasında sadece önünüzdeki araca bakmayın. Trafikte gözünüz hep en ileride olmalı. Bu taktik size yolun ilerisinde trafiğin tıkanıp tıkanmadığı, herhangi bir yol çalışması olup olmadığı ve trafik ışıklarını önceden görerek hızınızı buna göre ayarlama imkânı sağlar.
 3. Trafikte seyir esnasında diğer şoförlerin dikkatinizi dağıtmasına kesinlikle izin vermeyin. Can ve mal güvenliğinizi tehdit edecek negatif diyaloglardan kaçının.
 4. Özellikle ve yüksek önemlilikte bulunan yerleşim yerinin ara sokaklarında, okul önlerinde ya da çocuk oyun parklarının bulunduğu yerlerde seyir hızınızı olabildiğince düşürün. Çocukların dalgın olabileceği ve sizi fark etmeyebileceği ihtimalini hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.
 5. Seyir esnasında aracınızda müzik dinlemeyi kim sevmez? Ve fakat unutmayın ki trafikte sadece görmek değil, ortam seslerini duymak da hayati önem taşır. Müzik seviyesini mutlaka etrafınızda olan biteni duyabilecek şekilde ayarlayın. Plodsi size tam da bu noktada “Sakin Plaka” playlisti ile ulaşıyor. Spotify’da oluşturduğumuz bu playlist ile hem trafiğin akışını yakalayabilir hem de yolculuğunun keyfini çıkarabilirsin. Bizi Spotify’da takip etmeyi unutma!
 6. Seyir esnasında aşırı hız ve makas atarak ilerleyen tabiri caizse “trafik canavarlarını” fark ettiğinizde kesinlikle onlara yol vermeye çabalayıp can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmaya kalkmayın. Trafik kurallarını hiçe sayan bu tipler, yüksek hızda ilerlerken sizin manevranızı fark etmeyebilirler.
 7. Şoförlüğünüzün ilk zamanlarında tecrübesinden faydalanabileceğiniz babanız ya da sizden daha tecrübeli eş, dost ve akrabalarınızla seyehat edebilirsiniz. Araç kullanırken gergin olmaktan kaçının. Onların tecrübelerinden yararlanın.
 8. Trafik ışıklı kavşaklarda sağdan ve soldan gelen araçları kontrol etmeniz çok önemlidir. Hızınızı güvenli bir şekilde azaltın. Geçiş üstünlüğünüzün sizde olması, onların kendi trafik işaretlerine %100 uyacağı anlamına gelmez. Bu ihtimal karşısında karşı taraf tamemen durmadan durmaya ilerlemeyin; hâttâ durun! Unutmayın! Trafikte bir saliselik dikkat dağınıklığı, felaketle sonuçlanır.
 9. Yağışlı havalar, hem yoğun trafik hem de uygunsuz yol koşulları göz önüne alındığında sürüşü olumsuz etkiler, tehlikeli sonuçlara davetiye çıkarır. Bu gibi havalarda aracınızı azami dikkatle ve yavaş sürün. Ve tabi ki mevsimine göre lastik seçiminizi doğru yapın.
 10. Seyir esnasında güvenli takip mesafesini mutlaka koruyun. Trafikte her an, her şey olabilir. Olası bir tehlike esnasında, öndeki araçla aranızdaki mesafe size tepki vermek için yeterli süreyi tanıyacaktır.
 11. Direksiyon başına kesinlikle alkollü geçmeyin. En az alkol kadar tehlikeli olan cep telefonunu da seyir esnasında kullanmayın. Saniyelerin, hâttâ saliselerin bile kritik önem arz ettiği trafikte, dikkatinizin dağılması size çok pahalıya patlayabilir.
 12. Hiçbir aracı sollamayın. Bu hareket, kazaya davetiye çıkarmanın en basit yoludur. Emniyet şeridini ise acil durumlar dışında kullanmaktan kaçının.
 13. Aracınızın gösterge panelinde bulunan ikaz ışıklarının anlamını öğrenin. Sürekli takip ederek herhangi bir uyarıda, aracınızı en kısa sürede yetkili servise götürerek mevcut arızayı tamir ettirin.