Arabamı park ederken nelere dikkat etmeliyim?

 

Yılların şoförleri, trafik kurallarına uyan ve akan trafikte çok iyi araç kullanan sürücülerin bazıları bile araç park etme konusunda sorun yaşayabiliyor. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve park etme konusunda hâlâ biraz eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız hiç endişelenmeyin; sıralayacağımız araç park etme yöntemlerini izleyerek ve biraz pratik yaparak arabanızı bundan böyle kolaylıkla park edebilirsiniz!


İyi araç kullanmak gibi aracınızı iyi bir şekilde park edebilmek de pratik işidir. Boş bir arazide kendinize bir bölge belirleyerek (hatta mümkünse dubalardan yardım alarak) bol bol pratik yapabilirsiniz. Eğer direksiyon dersi alıyorsanız, trafiğin az olduğu saatlerde ders aldığınız alanda bu pratiği rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Park etme teknikleri konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, direksiyon dersi alabilirsiniz. Şimdi pratik yöntemlerle park etme taktikleriyle alakalı yazımıza geçelim.

 

1. Paralel Park Nasıl Yapılır? (Yatay Park Etme)


Sürücüleri en çok zorlayan yöntem hiç kuşkusuz aracın, park halinde olan iki aracın arasına yatay bir şekilde konumlandırılmaya çalışıldığı paralel park etme tekniğidir. İşte, işinizi kolaylaştıracak paralel park etme taktikleri:

 • İlk adım olarak arabayı park etmek istediğiniz iki araç arasındaki boşluğu belirleyin. Park yeri olarak belirlediğiniz boşluğun, siz aracı park ettikten sonra diğer araçların çıkışını engellemeyecek uzunlukta olmasına dikkat edin.
 • Dörtlülerinizi yakın ve park edeceğinizi bu sayede diğer araçlara bildirin.
 • Park yeri olarak seçtiğiniz alanda, önde bulunan aracın yanına yarım metre kadar yanaşın.
 • Tamponunuzu bu aracın tamponuyla eşitleyin. Paralel parkta ayna ayarınıza dikkat edin.
 • Aracınız geri vitesteyken direksiyonunuzu tam sağa kırın ve geri geri gitmeye başlayın. Paralel araç park etmenin püf noktalarından biri, freni kontrol ederek yavaş bir şekilde geri geri gitmektir.
 • 45 derecelik bir açıya geldiğinizde, yani yan aynadan arkadaki aracın plakasını aynanızda gördüğünüzde durun ve direksiyonu bu sefer tam sola kırarak geri geri gitmeye devam edin.
 • Gerekirse direksiyonu düz bir konuma getirdikten sonra aracınızı, ön ve arkadaki arabalar arasında öne-arkaya giderek uygun bir şekilde konumlandırabilirsiniz.


2. Aracı Düz Park Etme Teknikleri (Dikey Park Etme)


Dikey araç park etmeyi kendi içinde “öne doğru park etme” ve “geri geri park etme” olmak üzere iki şıkka ayırabiliriz.

 

Aracı Öne Doğru Sürerek Nasıl Park Edilir?


Bu yöntem, sürücülerin sevdiği, en pratik park yöntemlerinden biridir. Dikey bir şekilde iki araç arasına park ederken izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aracınızı park edeceğiniz noktayı belirledikten ve trafiği kontrol ettikten sonra dörtlülerinizi yakın.
 • Gerekli ise aracınızın direksiyonunu kırdıktan sonra hedeflediğiniz yere aracınızın ön kısmını sokun.
 • Eğer direksiyonu kırdıysanız yavaş yavaş ilerlerken direksiyonu toplayıp ideal konumuna getirin.
 • Park ettiğinizde iki yanınızdaki araçların kapılarının sorunsuz bir şekilde açılmasını sağlayacak mesafeyi bıraktığınızdan emin olun.

 

Aracı Geri Geri Sürerek Nasıl Park Edilir?


Bu yöntem, aracı dikey bir şekilde (otoparklarda olduğu gibi), ama geri geri park etme tekniğine verilen isimdir. Oldukça pratik bir park etme şekli olmasına rağmen, diğer araçların akışını ve aracın arka kısmında olabilecek cisim ya da canlıları kontrol etmek gerekir. İşte, “Araç geri geri nasıl park edilir?” sorusunun cevabı:

 • Park yeri bulduktan sonra dörtlülerinizi yakın.
 • Gelen/giden araç olmadığını kontrol ettikten sonra direksiyonunuzu hafif bir şekilde kırın.
 • Aracı geri vitese alın ve boş alanı ortalayacak şekilde aracınızı konumlandırın.
 • Ardından aynalardan arkanızı takip ederek ve ayağınızla freni kontrol ederek yavaş yavaş geri gidin.
 • Park ettiğinizde iki yanınızdaki araçların kapılarının sorunsuz bir şekilde açılmasını sağlayacak mesafeyi bıraktığınızdan emin olun.